SSL Sertifikası Nedir? SSL Zorunlu Mudur?

SSL Sertifikası Nedir? SSL Zorunlu Mudur?

SSL sertifikası artık hepimizin duyduğu bir terim haline geldi ve hosting sitelerinde sıkça karşımıza çıkmakta. Anlamı “Secure Sockets Layer” olan SSL Türkçe anlamı ile “Güvenli Giriş Katmanı” demektir. SSL sertifikalı siteler Google tarafından tamamen güvenli sayılmakta ve sıralamalarda üst sıralarda yer almaktadır. SSL sertifikasına sahip sitelerin adres çubuğunda yeşil bir kilit bulunur, ssl sertifikası olmayan sitelerde ise “Güvenli Değil” uyarısı çıkmaktadır.

SSL Sertifikası Olmadan Site Açabilir Miyim?

SSL sertifikasına sahip olmadan da sitenizi kullanmanız mümkün ancak SEO ve ziyaretçiler açısından sıkıntı yaşamanız yüksek bir ihtimaldir. Güncel bir siteye sahip olmak istiyorsanız mutlaka bir ssl sertifikası edinmeniz gerekmektedir.

Kurulumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

SSL sertifikasını hosting satın alırken alabilir yada daha sonra edinebilirsiniz. Sertifikayı satın aldıktan sonra kurulumu aldığınız firma tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecektir. Eğer WordPress kullanıyorsanız Really Simple SSL eklentisini indirerek sertifikayı sitenizde etkin hale getirebilirsiniz. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra firmanızın size vereceği bilgilerle sertifika kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

SSL Sertifikası Nedir? SSL Zorunlu Mudur?

SSL Sertifikaları Hakkında Genel Bilgiler

  • SSL sertifikaları site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden, iki nokta arasındaki veri iletişimini şifreli kanal üzerinden yaparak güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan bir üründür. SSL sertifikaları hiç bir zaman yazdığınız kodun veya web sitenizin güvenliğini sağlamaz.
  • SSL sertifikaları sundukları garantiye, destek hizmetine ve ek özelliklere göre farklılık arz etmektedirler. Temelde tüm sertifkaların sağladığı teknik kazanım aynıdır.
  • TrustSafe, Comodo, Rapid ürünleri, SSL kullanmak isteyen tüm tekil internet adresleri için uygundur.
  • Wildcard SSL ürünleri internet adresindeki alt isimleri de destekler. Örneğin; www.isimtescil.net, isimtescil.net, admin.isimtescil.net, *.isimtescil.net
  • SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür.
  • SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.
  • Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. Örneğin; 8 bit üzerinden bir iletimin çözülmesi son derece kolaydır. Bit, ikilik sayma düzeninde bir rakamı ifade eder. Bir bit, 0 veya 1 olmak üzere 2 farklı değer alabilir. 8 bit ise sadece 28=256 olası farklı anahtar içerir. Bir bilgisayar bu 256 farklı olasılığı sıra ile inceleyerek bir sonuca ulaşabilir. SSL protokolünde 40 bit ve 128, 256, 1024 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir. Kötü niyetli bir kişinin 128 bit’lik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolarlık yatırım yaptıktan sonra 67 yıl gibi bir zaman harcaması gerekir. Bu örnekten anlaşıldığı gibi SSL güvenlik sistemi tam ve kesin bir koruma sağlar./Kaynak/
Yazar
admin
Tartışmaya sende katıl, yorum yap...

Bizi Takipte Kalın!