Domain Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Domain Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Bir blog açmayı düşünüyorsanız kolay gibi gözükse de aslında işin en zahmetli kısmı domain seçimidir. Kısa ve akılda kalıcı alan adına sahip olmanız demek 1-0 önde olmanız demektir. Yazının başında hatırlatmakta fayda var domain ile alan adı aynı anlama gelmektedir. Yazımızda bazı yerlerde domain bazı yerler de alan adı yazdığını görürseniz kafanız karışmasın.

Domain Nedir?

Türkçe karşışığıyla domain adı (veya alan adı) özünde web sitenizin fiziksel adresinin karşığı anlamına gelir. Mesela bir navigasyon uydusunu düşünün. Size gerekli yol tarifini sağlayabilmesi için öncelikle bir adrese veya posta koduna ihtiyaç duyar. Aynı şekilde internet tarayıcınızın sizi bir siteye ulaştırabilmesi için bir domain adına ihtiyacı vardır.
Sahip olduğunuz alan adı aynı zamanda sizin kimliğinizi, markanızı, yani sizi tanıtan en önemli unsurdur. İnternet sektöründe siz de yer almak istiyorsanız, mutlaka bir alan adı sahibi olmanız gerekmektedir.

Alan adı seçerken öncelikle sitenizde oluşturacağınız içerikleri göz önünde bulundurmanız gerek yani sitenizin içeriği ne ile alakalıysa sitenizin kimliği de ona uygun olmalı. Mutfak.com isimli site açıp da mobilya satmanız biraz garip olacaktır.

Google kısa domainleri çok sever o nedenle alan adınız kısa olmalı ve ziyaretçilerin sitenize tekrar uğramaları için akılda kalıcı olması sizin avantajınıza olur.

Domain Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

En Uygun Ve Ucuz Domain Nereden Alırım?

Alan adınızı alırken çalışacağınız firma oldukça önemlidir. Çünkü günümüzde bir domainin fiyatı ortalama 40 TL. Eğer uygun bir satıcı bulursanız 1 yıllık hosting ile birlikte alan adınızı bedavaya getirebilirsiniz.
Domain.com dünyada ki en popüler ve güvenilir domain satıcılarından biridir. Domain.com üzerinden şimdi bir alan adı satın alırsanız ilk alışverişinize %10 indirim uygulanacaktır. Üstelik yıllık hosting planlarında bedava alan adı elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıya tıkla çıkan kodu sipariş sayfasına gir ve alan adını %10 indirimli al!

Bir başka tavsiye edeceğimiz sitede Hostinger.web.tr  hostinger da size uygun bir paket mutlaka bulunacaktır. Eğer .com ve .net gibi domainlerden sıkıldıysanız farklı alan adları çok uygun fiyatlı olarak satılmaktadır.

Domain Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

TIKLA HOSTİNGER SİTESİNE GİT UCUZ HOSTİNG VE ALAN ADINA SAHİP OL!

Yazar
admin
Tartışmaya sende katıl, yorum yap...

Bizi Takipte Kalın!